یکشنبه 3 اردیبهشت 1391  ساعت 19 و 49 دقیقه و 45 ثانیه
نوع مطلب: (اخبار بحرین ،تصویری ،) توسط: مدیر

 پلیس ضد شورش رژیم بحرین، صدها معترض بحرینی را که عصر پنج‌شنبه ۱۵ دسامبر در مسیر بزرگراه «البدیع» به سمت منامه در حال راهپیمایی بودند، به وسیلهٔ شلیک گاز اشک‌آور و نارنجک گیج‌کننده متفرق کرد.

جاده «البدیع» تعدادی از روستاهای شیعه‌نشین را به هم وصل می کند و به میدان لؤلؤ منامه می‌رسد که محل تجمع معترضان در روزهای اولیه اعتراضات ضدحکومتی بود.

در این میان، «زینب الخواجة» (Zainab Al-Khawajah) فعال حقوق بشر بحرین به خاطر امتناع از ترک تحصن در میدان «البدیع» از سوی مأموران پلیس بازداشت شد.

چند ماه پیش نیز پدر، عمو، برادر و شوهرش به خاطر فعالیت‌های مرتبط با حقوق معترضان بحرینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

زینب الخواجة در اعتراض به بازداشت خانواده‌اش دست به اعتصاب غذا زد و پس از یک هفته به خاطر وخامت حالش، در بیمارستان بستری شد. او در مصاحبه‌ای گفت که مرگ با عزت را به بردگی تحت ستم خاندان آل خلیفه ترجیح می‌دهد.

او در ماه نوامبر نیز پس از حملهٔ نیروهای امنیتی به یک مجلس عزاداری زنانه، به طور موقت بازداشت شده بود. این فعال حقوق بشر تاکنون نامه‌هایی خطاب به «بان کی‌مون» (رئیس سازمان ملل) و «باراک اوباما» (رئیس‌جمهور آمریکا) نوشته است و خطاب به آن‌ها جنایات آل‌خلیفه را یادآور شده است.

مدتی پیش نیز انتشار یک ویدئوکلیپ از او خبرساز شد که در آن، با ایستادن مقابل صف خودروهای نیروهای امنیتی، مانع حرکت آن‌ها شده بود.

الخواجة در میان کاربران اینترنتی عرب، با نام مستعار Angry Arabiya شناخته می‌شود و در وبلاگ و صفحهٔ توییتر خود نیز با همین نام پیرامون رویدادهای بحرین اطلاع‌رسانی می‌کند. او در معرفی خود نوشته است: «وقتی در غل و زنجیر اسیری، و بی هیچ عزت و حقوقی زندگی می‌گذرانی، و مجبور به تعظیم مقابل دیکتاتورهای جنایتکار هستی، اولین قدم آن است که ترس‌هایت را فراموش کنی و بدانی که این حق توست… که خشمگین باشی.»

الخواجة پیش از بازداشت این پیام را توییت کرده است: «در یک میدان در خیابان البدیع نشسته‌ایم و فریاد می‌زنیم مرگ بر حمد. چند دختر به من پیوسته‌اند.»

دیروز یک مأمور زن پلیس رژیم بحرین، پس از هشدار و تهدید زینب الخواجة، به دستانش دستبند می‌زند و با مشاهدهٔ مقاومت وی، زینب را تا محل ماشین پلیس روی زمین می‌کشد.

«مریم السراج» یکی از دوستان زینب است که همراه وی بازداشت شد، او چند ساعت بعد پس از آزادی در توییترش نوشته است: «حالا مردمی که مشغول تماشای بازداشت الخواجة بودند، خواهند نوشت، حرف خواهند زد و گریه خواهند کرد، اما این‌ها فایده‌ای ندارد، شما آنجا بودید و می‌توانستید جلوی آن‌ها را بگیرید.»

همچنین رهبر مهم‌ترین گروه شیعی مخالف دولت بحرین (الوفاق) آزادی یک فعال برجسته حقوق بشر که در جریان یک راه‌پیمایی اعتراض‎آمیز به دست عوامل رژیم آل خلیفه دستگیر شده بود را خواستار شده است.

شیخ علی سلمان، رهبر الوفاق در جریان سفر به لندن گفت: ما از زینب حمایت می‌کنیم و خواهان آزادی وی هستیم.

سلمان ضمن انتقاد از سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم از سوی رژیم بحرین، تصریح کرد که دور جدید سرکوب و دستگیری‌ تظاهرکنندگان از جدی نبودن منامه در خصوص اجرای اصلاحات وعده داده شده حکایت می‌کند.


آخرین عناوین خبری
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic