جمعه 5 فروردین 1390  ساعت 20 و 19 دقیقه و 01 ثانیه
نوع مطلب: (اخبار بحرین ،) توسط: مدیر

جمعیت زیادی در همه شهرهای بحرین خود را برای راهپیمایی «روز خشم و فریاد خواهی »آماده می کنند.

فعالان مخالف حکومت بحرین روز جمعه بی اعتنا به ممنوعیت برگزاری تجمعات عمومی براساس حکومت نظامی که هفته گذشته اعلام شد، در سراسر این جزیره کوچک، تظاهرات خواهند کرد.

رهبران معترضان در بحرین 9 منطقه را برای آغاز تظاهرات و محکومیت سرکوبهای اخیر مشخص کرده اند.

از آغاز اعتراضات ضددولتی در بحرین از اواسط ماه فوریه (بهمن 1389) تا کنون حدود 16 نفر از تظاهرکنندگان ضد دولتی در این کشور کشته و حدود یک هزار نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

گروه ‌های مخالف دولت همچنین اعلام کرده‌اند که حدود یکصد نفر از معترضان از اوایل ماه گذشته تا کنون ناپدید شده ‌اند.

دولت بحرین با کمک نیروهای نظامی عربستان ، امارات عربی متحده و برخی دیگر از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به سرکوب شدید معترضان می‌پردازد.

در این حال ، حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین نیز دو وزیر سنی را در کابینه خود منصوب کرده است.

این دو وزیر سنی درواقع جایگزین دو وزیر شیعه شده‌اند که در اعتراض به سرکوب شدید تظاهرات ضد دولتی، از مقام خود کناره‌گیری کرده بودند.

معترضان بحرینی برکناری پادشاه این کشور و اصلاح قانون اساسی را خواستار شده‌اند.

تظاهرات یک میلیون نفری ؛ امروز در صنعا

شاهدان امروز جمعه از تلاش نیروهای مسلح یمنی برای جلوگیری از ورود معترضان ضد دولتی به صنعا پایتخت یمن خبر دادند .

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس ، شاهدان اعلام کردند نظامیان دولتی سرگرم ایجاد پستهای ایست و بازرسی در جاده ها و خیابانهای منتهی به صنعا هستند و تلاش می کنند هویت معترضان را شناسایی کنند . برخی از شاهدان نیز از ممانعت از ورود انان به پایتخت خبر داده اند .

مخالفان دولت یمن قصد دارند امروز جمعه نیز با برپایی تجمع یک میلیون نفری در صنعا ، بار دیگر برکناری علی عبدالله صالح حاکم این کشور را خواستار شوند.

این در حالیست که شاهدان تاکید کردند نیروهای امنیتی به گروههای طرفدار علی عبدالله صالح اجازه می دهند برای برپایی تظاهرات با اتوبوس وارد صنعا شوند.

روز جمعه گذشته در پی تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهر کنندگان بیش از چهل تن کشته شدند. پس از این قتل عام علی عبدالله صالح بسیاری از حامیان کلیدی را در محافل داخلی حکومتی خود از دست داد.

حکومت بحرین هفته گذشته با استفاده از مزدوران عربستانی صدها تن از مردم بی دفاع بحرین را به خاک و خون کشید.

تظاهرات مردم اردن پس از نماز جمعه

مردم اردن نیز امروز پس از نماز جمعه تظاهرات می کنند.

گروه موسوم به جوانان بیست و چهارم مارس که خواستار ایجاد اصلاحات سیاسی در اردن هستند با وجود درخواست نیروهای امنیتی از آنان برای ترک میدان جمال عبدالناصر در امان، همچنان از شب گذشته در میدان حضور داشته اند به ویژه آنکه برخی از آنها نخستین بار در اینگونه تجمعات شرکت می کنند و حضور در تجمع برای آنان اعجاب آور است.

نیروهای امنیتی به طور گسترده در اطراف میدان مستقرند و اوضاع را زیر نظر دارند.

برخی از اراذل و اوباش شب گذشته به طرف معترضان در میدان سنگ پرتاب کردند که چهل زخمی بر جای گذاشت وحال سه نفر از مجروحان وخیم اعلام شد.

برخی احزاب از مردم خواسته اند امروز پس از نماز جمعه در خیابانها تظاهرات کنند و انتظار می رود جمعیت زیادی در میدان جمال عبدالناصر امان تجمع کنند.


آخرین عناوین خبری
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic